Inne

Dyrektywa NIS2 wkrótce wejdzie w życie, a jej przepisy nałożą na firmy i organizacje nowe obowiązki związane z bezpieczeństwem IT.

Od 17 października przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury do nowych wymogów, w tym m.in. przeprowadzać analizy ryzyka oraz odpowiednio reagować na cyfrowe incydenty. Brak dostosowania się do tych regulacji może skutkować karami finansowymi sięgającymi nawet 10 mln euro.

 

Czy firmy i organizacje w Polsce są na przygotowane? 

Niestety, badania pokazują, że wiele firm w Polsce nadal nie jest świadomych zbliżających się zmian. Według badania przeprowadzonego przez firmę Fortinet we współpracy z centrum badawczo-rozwojowym Biostat, aż 25% polskich firm, które będą podlegać dyrektywie NIS 2, nie słyszało o nowych przepisach. Co gorsza, nawet wśród firm, które są świadome istnienia dyrektywy, ponad połowa (51%) nie jest pewna, czy będą musiały dostosować się do nowych regulacji, a 12% błędnie uważa, że NIS 2 ich nie dotyczy..  Nawet pytani (75 % respondentów) słyszeli o dyrektywie NIS 2, to ponad połowa badanych - 51 %. nie potrafiła stwierdzić, czy ich firmy zostaną objęte nowymi regulacjami, a 12 %   uważało, że nowe przepisy nie będą ich dotyczyły.

 

Największe wyzwania dla firm

Badanie Fortinetu ujawnia, że przedsiębiorstwa w Polsce dostrzegają szereg wyzwań związanych z wdrożeniem NIS 2. Najczęściej wymieniane problemy to:
1. Wprowadzenie polityki ryzyka i bezpieczeństwa systemów informatycznych (38%).
2. Zapewnienie ciągłości działania procesów w przypadku cyberataku (33%).
3. Wdrożenie standardów oceny skuteczności zarządzania ryzykiem (26%).
4. Stosowanie uwierzytelnienia dwuskładnikowego (25%).

 

Nieświadomość i mylne przekonania

Wyniki badania pokazują, że wiele firm w Polsce błędnie uważa, że nie podlega nowym przepisom, ponieważ nie świadczą usług dla struktur państwowych. W rzeczywistości dyrektywa NIS 2 obejmuje szeroki wachlarz sektorów gospodarki, w tym branżę produkcyjną, energetyczną, ochrony zdrowia, produkcji żywności oraz transportu.

 

Różnice między sektorami

Świadomość konieczności wdrożenia NIS 2 i stopień przygotowania do nowych regulacji znacznie różnią się w zależności od sektora. Przykładowo, sektor energetyczny wydaje się najlepiej przygotowany – 95% przedstawicieli tej branży słyszało o NIS 2, a 45% deklaruje gotowość na jej wdrożenie. Z kolei sektor ochrony zdrowia, mimo że 77% firm jest świadomych nowych przepisów, tylko 13% twierdzi, że jest na nie gotowych. Branża TSL (transport, spedycja, logistyka) również boryka się z problemami – tylko co druga firma słyszała o NIS 2, a zaledwie 20% deklaruje gotowość na wdrożenie przepisów.

 

Co dalej?

Wyniki badania Fortinetu są niepokojące, sugerując, że wiele firm w Polsce może nie zdążyć na czas dostosować się do wymogów dyrektywy NIS 2. Przedsiębiorstwa, które nie wdrożą odpowiednich środków, mogą być narażone na poważne konsekwencje finansowe i operacyjne. Dlatego tak ważne jest, aby firmy już teraz rozpoczęły działania mające na celu pełne zrozumienie i wdrożenie przepisów NIS 2.

Pozostałe aktualności

Inne
Niebawem zacznie obowiązywać Nowa Konstytucja Telekomunikacyjna
W lipcu najpierw Sejm, a potem Senat przyjęły ustawę Prawo komunikacji elektronicznej (PKE), które ma zastąpić obowiązujące jeszcze Prawo telekomunikacyjne. 9 sierpnia ustawa została podpisana przez P...
więcej
2024-08-13
Inne
Kto rządzi w Polsce na rynku stacjonarnego Internetu i światłowodów?
Korzystanie z łączy światłowodowych w Polsce staje się coraz bardziej powszechne, a technologia FTTx skutecznie wypiera konkurencyjne media.   Z raportu Urzędu Komunikacji Elektronicznej o stanie ry...
więcej
2024-07-26
Inne
RATEART wygrywa wojskowy przetarg na dostawę analizatorów sieci Ethernet
Z przyjemnością informujemy, że nasza firma, RATEART, złożyła najkorzystniejszą ofertę w przetargu organizowanym przez Centrum Zasobów Cyberprzestrzeni Sił Zbrojnych.  Nasza oferta została oceniona n...
więcej
2024-07-24
Inne
Ile więcej będzie trzeba wydać na cyberbezpieczeństwo wdrażając NIS2?
Ministerstwo Cyfryzacji 20 czerwca zorganizowało konsultacje społeczne dotyczące działań z obszaru cyfryzacji państwa.   Jednym z poruszanych tematów była nowelizacja ustawy o Krajowym Systemie Cyb...
więcej
2024-07-08

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej o plikach cookies przeczytasz w naszej Polityce prywatności .


Kontynuuj bez zatwierdzania