Technologie

Technika będąca zestawem standardów charakteryzujących budowę oraz funkcjonowanie sieci komputerowych. Jest szeroko wykorzystywana w sieciach lokalnych, międzymiastowych i szkieletowych.

Rozwój tej technologii doprowadził do powstania wielu standardów różniących się między sobą przede wszystkim prędkością transmisji :Gigabit Ethernet, 10 Gigabit Ethernet/ 100/400 Gigabit Ethernet).

Bez względu na standard, do przesyłania danych wykorzystywane są odpowiednio zdefiniowane ramki bitów o zadanej długości. Pakiet danych w postaci ramki przesyłany jest do sieci. Fenomenem technologii jest to, że poszczególne pakiety nie muszę docierać do odbiorcy tą samą drogą.

Rozwiązania użyte w technice Ethernet sprawiły, że stała się ona szeroko stosowana na całym świecie.
Szybko rozwijający się rynek telekomunikacyjny i wzrost zapotrzebowania abonentów doprowadziły do popularyzacji medium transmisyjnego jakim jest światłowód.

W technice tej sygnały przesyłane są za pomocą fal świetlnych o zadanej częstotliwości w przewodach wykonanych ze szkła krzemionkowego.

Podstawową zaletą włókien optycznych jest ich odporność na zakłócenia elektromagnetyczne, bardzo duża przepustowość oraz bardzo mała stratność w porównaniu z innymi mediami transmisyjnymi.

Przesyłanie danych z wykorzystaniem sygnałów optycznych pozwala przenosić dużo więcej informacji bez potrzeby ich regeneracji. Rozwój światłowodowych sieci transmisji danych zaowocował implementacją techniki zwielokratniającej (WDM), umożliwiającej przesyłanie w jednym włóknie do kilkudziesięciu sygnałów optycznych jednocześnie. Sieci światłowodowe wykorzystywane są obecnie zarówno w relacjach międzymiastowych, jak i w dostępie abonenckim, serwerowniach czy przemyśle.
Fale Elektromagnetyczne w zakresie 3kHz do 300GHz nazywamy radiowymi. Ich szczególnym podtypem są mikrofale, które swoją nazwę zawdzięczają fizycznej długości fali rzędu milimetrów.

Technologie radiowe są szeroko wykorzystywane w różnych dziedzinach życia - Bluetooth, Wi-Fi, GPS, czy łączność dyspozytorska (TETRA/DRM) to zaledwie niektóre z tych najpowszechniejszych.

Fale propagują zarówno w eterze jak i w okablowaniu koncentrycznym. W wielu aplikacjach wykorzystanie bezprzewodowej transmisji stało się niekiedy jedyną opcją przekazywania informacji pomiędzy poszczególnymi lokalizacjami. Systemy te jak i wiele innych (np.: radary) wymagają weryfikacji ich wpływu na środowisko zewnętrzne jak i sąsiadujące urządzenia wykorzystujące fale radiowe.

Testy infrastruktury, mapy pokrycia zasięgowego, czy w końcu weryfikacja parametrów jakościowych systemów radiowych są coraz powszechniejszą praktyką z uwagi na rosnącą ilość aplikacji, które muszą ze sobą koegzystować, a co równie ważne bezbłędnie wykonywać zadania do których zostały przeznaczone.
Sieci strukturalne- inaczej pasywna infrastruktura kablowa niezależna od specyficznych zastosowań jest po prostu systemem okablowania, który będzie służył do budowania sieci telekomunikacyjnej.

Żaden nowoczesny biurowiec, kampus uniwersytecki czy centrum medyczne nie może funkcjonować bez systemu okablowania telekomunikacyjnego o wielu zastosowaniach. To dzięki niej możliwe jest tworzenie sieci: telewizji przemysłowej, systemów alarmowych, sieci komputerowych, telefonicznych, telekomunikacyjnych i podłączanie do nich różnorakich urządzeń.

W skład sieci strukturalnej wchodzą między innymi: okablowanie, gniazda, switche, routery oraz inne elementy służące zarządzaniu siecią. Zalecane jest też wykonanie instalacji elektrycznej dla urządzeń komputerowych i sieciowych nadmiernie wrażliwych.
Sieci mobilne pokrywają obecnie swoim zasięgiem większą część ziemi. Możliwość komunikacji z praktycznie każdego miejsca stała się motorem napędowym wielu dziedzin gospodarki.

Działanie sieci mobilnych opiera się na wielu stacjach bazowych/ node'ach, które komunikują się bezpośrednio z urządzeniami mobilnymi oraz siecią szkieletową. Systemy od trzeciej generacji na równi traktują przesyłanie głosu, video, jak i danych pakietowych.

Szeroka gama terminali mobilnych (smartfony, tablety, IoT, M2M) pozwala na wykonywanie połączeń głosowych oraz jednoczesne łączenie się z siecią Internet. Rosnące zapotrzebowanie na usługi doprowadziło do ewolucji sieci 3G w sieci 4 generacji, a obecnie do sieci 5 generacji.

Sieci transmisji danych oparte o przewody miedziane ze względu na obszar wykorzystania dzielimy na: telekomunikacyjne linie DSL i okablowanie strukturalne. Techniki DSL (z ang. Digital Subscriber Line) powstały w celu wykorzystania tzw. szerokiego pasma do jednoczesnego świadczenia usług głosowych oraz transmisji danych, wykorzystując istniejące kable wieloparowe czy telefoniczne.

W zależności od wymaganych odległości czy przepływności powstało wiele wariantów techniki (ADSL, VDSL, HDSL, SDSL), które do dnia dzisiejszego służą do przesyłania danych, sterowania urządzeniami, czy łączenia central telefonicznych.

Okablowanie strukturalne, to pasywna infrastruktura kablowa, będąca magistralą dla sieci teleinformatycznych.

Zapewnienie bezpieczeństwa i kompatybilności pomiędzy urządzeniami różnych producentów, wymusza zgodność z odpowiednimi normami i zaleceniami w tym zakresie.
Image description

Najnowsze artykuły

Optyka
Jak zmniejszyć koszty inwestycyjne i operacyjne związane z budową i utrzymaniem sieci FTTH? Inteligentna analiza dzięki iOLM
Tak wyczekiwane częściowe rozstrzygnięcie konkursów KPO i FERC spowodowało rozpoczęcie wielu prac związanych z budową sieci światłowodowych co więcej widoczna jest też masowa migracja sieci GPON do XG...
więcej
2024-06-06
Optyka
Sztuczna inteligencja dla jeszcze lepszego spawania włókien światłowodowych
Ulepszone możliwości łączenia włókien w spawarkach Sumitomo Electric - unikalna Technologia NanoTune™ poprawia jakość spawania. NanoTune™ skraca czas pracy i zmniejsza tłumienie spawów wykorzystując z...
więcej
2024-06-03
Optyka
OTDR Serii D EXFO - Innowacja w pomiarach reflektometrycznych – OTDR z wymiennymi złączami
EXFO od ponad 35 lat wyznacza trendy i jest absolutnym liderem w zakresie wdrażania innowacji produktowych i procesowych.   Szereg innowacji i badań EXFO w zakresie analizy optycznej pozwoliło wprow...
więcej
2024-04-10
Optyka
Dużo pomiarów… dużo wyników… duży problem? Niekoniecznie!
Każdy etap związany z budową sieci światłowodowych potrzebuje wiarygodnej, powtarzalnej weryfikacji wykonanych prac w terenie. Przekłada się to na zaangażowanie w procesie inwestycyjnym i skupienia uw...
więcej
2024-03-13
1 strona z 1

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej o plikach cookies przeczytasz w naszej Polityce prywatności .


Kontynuuj bez zatwierdzania