Inne

Pod koniec kwietnia Rada Unii Europejskiej przyjęła akt o infrastrukturze gigabitowej (Gigabit Infrastructure Act – GIA), zastępując tym samym dyrektywę z 2014 r. o zmniejszeniu kosztów sieci szerokopasmowych.

Nowe przepisy mają na celu uproszczenie i przyspieszenie wdrażania ultraszybkich sieci, takich jak światłowody i 5G, co może znacząco wpłynąć na tempo rozwoju infrastruktury szerokopasmowej w Europie.

 

Kluczowe cele nowychpPrzepisów

GIA wprowadza szereg rozwiązań, które mają na celu usprawnienie procesów budowy i wdrażania sieci o dużej przepustowości. Najważniejsze z nich to:

  • Wspólne korzystanie z infrastruktury – zachęcanie operatorów do współdzielenia zasobów, takich jak kanały czy słupy, co pozwoli zmniejszyć koszty budowy sieci.
  • Współpraca przy robotach budowlanych – koordynacja robót między operatorami różnych rodzajów sieci w celu ograniczenia zakłóceń i przyspieszenia prac.
  • Uproszczenie procedur administracyjnych– zmniejszenie biurokratycznych barier i digitalizacja procesów uzyskiwania pozwoleń na budowę.
  • Obowiązkowe wyposażanie budynków w światłowody – nowe przepisy zobowiązują inwestorów do instalacji światłowodów w nowo budowanych i modernizowanych obiektach.

Jak zaznacza Petra de Sutter, belgijska wicepremier, GIA ma na celu nie tylko przyspieszenie rozwoju sieci, ale również zwiększenie ich niezawodności oraz dostępności szybkiego internetu dla wszystkich Europejczyków.

 

Ekologiczne Wyzwania i Korzyści

Akt o infrastrukturze gigabitowej kładzie również nacisk na ograniczenie wpływu rozbudowy sieci na środowisko. Komisja Europejska podkreśla, że ponowne wykorzystanie istniejącej infrastruktury oraz lepsza koordynacja robót budowlanych przyczynią się do zmniejszenia śladu ekologicznego, promując jednocześnie bardziej efektywne technologie, takie jak światłowody i 5G.

 

GIA w Polsce – Planowane Zmiany w Megaustawie Telekomunikacyjnej

W Polsce nowe przepisy GIA zostaną wprowadzone poprzez nowelizację ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych, tzw. "Megaustawy". Resort cyfryzacji zapowiedział, że w nowelizacji znajdą się regulacje mające na celu usunięcie barier inwestycyjnych, w tym:

  • Określenie maksymalnych stawek opłat za dostęp do dróg wewnętrznych,
  • Skrócenie terminów dla procedur administracyjnych,
  • Doprecyzowanie przepisów dotyczących dostępu do nieruchomości.

Ważnym elementem zmian będzie również zobowiązanie deweloperów do wyposażania nowych budynków jednorodzinnych w infrastrukturę telekomunikacyjną, co ułatwi ich podłączenie do sieci światłowodowych na etapie budowy.

 

Kontrowersje Wokół GIA

Pomimo wielu korzyści, jakie niesie GIA, akt ten spotkał się z krytyką ze strony operatorów telekomunikacyjnych. W lutym tego roku organizacje branżowe, takie jak ETNO i GigaEurope, wyraziły obawy, że nowe przepisy mogą zaszkodzić operatorom z powodu większej presji regulacyjnej, jednocześnie nie przynosząc oczekiwanych uproszczeń administracyjnych.

 

W związku z tym, choć GIA ma potencjał do przyspieszenia budowy sieci, jego wdrażanie może napotkać na trudności związane z branżowymi obawami i oporem wobec nowych regulacji.

Pozostałe aktualności

Inne
Czy 5G FWA może być konkurentem dla światłowodu?
W raporcie „Mobility Report” opublikowanym latem tego roku firma Ericsson zwróciła uwagę na rosnące znaczenie usługi stałego dostępu bezprzewodowego do sieci (FWA – fixed wireless access). Technologia...
więcej
2024-11-12
Inne
Zapytanie o cenę z dnia 25.10.2024r.
ZAMAWIAJĄCY:RATEART Dariusz Matyjewicz spółka komandytowa z siedzibą w Łodzi(dawniej: RATEART sp. z o.o.)ul. Lenartowicza 2493-143 ŁódźNIP: 7292750992   CEL ZAPYTANIACelem zamówienia jest ustalenie ...
więcej
2024-10-25
Inne
Ustawa o Krajowym Systemie Bezpieczeństwa wdrażająca NIS 2 – Najwcześniej w I kwartale 2025 r.
Opóźnienie we wdrożeniu dyrektywy NIS 2 17 października upłynął termin wdrożenia dyrektywy NIS 2, która nakłada na państwa Unii Europejskiej dodatkowe wymogi dotyczące cyberbezpieczeństwa. W Polsce n...
więcej
2024-10-21
Inne
Kolejne 1,2 mld złotych może trafić na budowę sieci w białych plamach z 3. konkursu KPO
Blisko 1,24 mld złotych może trafić do firm budujących sieci światłowodowe w białych plamach. Centrum Projektów Polska Cyfrowa ogłosiło, że zakończyło ocenę formalną wniosków złożonych w ramach 3. ko...
więcej
2024-10-09

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej o plikach cookies przeczytasz w naszej Polityce prywatności .


Kontynuuj bez zatwierdzania