Inne

W połowie marca Centrum Projektów Polska Cyfrowa ogłosiło ostateczną listę beneficjentów w unijnym programie FERC (Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy) w ramach działania - zwiększenie dostępu do ultraszybkiego Internetu szerokopasmowego. W naborze wpłynęło 237 wniosków a ostatecznie rekomendację otrzymania dotacji zdobyło 93 projekty. Kwota dotacji miała sięgnąć blisko 2 mld zł.

 

Szybko jednak lista ta zaczęła się kurczyć.

Najpierw związany z Play hurtowy operator Polski Światłowód Otwarty sprostował dane z rankingu CPPC uściślając, że podpisał umowy tylko na dwa obszary inwestycyjne w woj. pomorskim, a nie na trzy, które były wymienione na liście. Telekom zrezygnował bowiem z inwestycji w woj. kujawsko-pomorskim.

Na inwestycje w dwóch obszarach woj. pomorskiego, w gminach: Trąbki Wielkie, Pszczółki, Przywidz, Kolbudy, Suchy Dąb i Żukowo zdobył w sumie 60 mln zł dotacji.  

 

O wiele większe konsekwencje dla inwestycji w tzw. białych plamach internetowych będzie miała jedne decyzja hurtowego operatora Fiberhost (dawniej Inea}. Spółka ogłosiła dość niespodziewanie, że rezygnuje z inwestycji we wszystkich obszarach, na które zdobyła dotację zarówno w programie KPO, jak i FERC. A był to jeden z największych beneficjentów w tych programach.  Jego spółki Fibee pozyskały 432,7 mln zł dofinansowania na budowę sieci w 23 obszarach z KPO oraz 43,6 mln zł w konkursie FERC na trzy projekty.

 

– Obecna sytuacja regulacyjna oraz niesprzyjające środowisko inwestycyjne nie pozwalają nam kontynuować prac nad tymi projektami. Stosowne wyjaśnienia oraz powody naszej rezygnacji szczegółowo przedstawiliśmy w oświadczeniu przekazanym do instytucji nadzorującej te projekty. O naszej decyzji poinformowaliśmy również firmy wykonawcze, z którymi chcieliśmy podjąć współpracę – tłumaczył oficjalne swą decyzję Fiberhost. 

 

Na tym jednak nie kończy się lista rezygnacji z projektów budowy sieci wśród beneficjentów, którzy podpisali umowy z CPCC umowy na to zadanie z KPO i FERC. Z projektu budowy z KPO w obszarze woj. świętokrzyskiego wcześniej zrezygnował już Zicom Next.

CPPC podała też, że firma ITV Media, lokalny operator z Łowicza prowadzący działalność na obszarze województw łódzkiego i mazowieckiego również wycofał się z trzech umów z CPPC - operator ten pierwotnie zdobył dotacje na trzy obszary z KPO i pięć z FERC. 

Niewykluczone, że podobne decyzje będą podejmować kolejni operatorzy. 

 

Tymczasem CPPC i Ministerstwo Cyfryzacji zapowiedziały kolejny konkurs na dofinansowanie sieci szybkiego internetu obszararach białych plam NGA .

 

Najprawdopodobniej będzie on finansowany z programu KPO, bo branża postuluje, by konkurs z FERC przełożyć na późniejszy termin, aby nie kumulować inwestycji, co powoduje np. kłopoty z pozyskaniem podwykonawców.

Miałby on być ogłoszony przed wakacjami, a rozstrzygnięcia miałyby zapadać w sierpniu. 

 

11 marca Ministerstwo Cyfryzacji ogłosiło rozpoczęcie konsultacji społecznych obszarów białych plam NGA.

Ich celem jest ustalenie, gdzie nie ma i nie powstanie komercyjna infrastruktura telekomunikacyjna NGA, umożliwiająca świadczenie usług dostępu do internetu o przepustowości co najmniej 100 Mb/s. Tylko na takich obszarach może być udzielone wsparcie publiczne na budowę sieci telekomunikacyjnych.  

 

Niebawem mają być też ogłoszone do konsultacji nowe warunki i założenia dla przyszłych konkursów na budowę sieci. Wiadomo jednak, że w przypadku KPO inwestycje finansowane w ramach KPO, muszą zostać ukończone do połowy 2026 r. i na ten moment nie ma mowy o przesunięciu terminu. 

 

Pozostałe aktualności

Inne
W maju trzeci konkurs KPO na dofinansowanie budowy sieci w białych plamach
W maju ma być ogłoszony 3. konkurs KPO na dofinansowanie projektów budowy sieci szerokopasmowych na obszarach białych plam - jego wyniki zostaną ogłoszone już w sierpniu. Tak przynajmniej zapow...
więcej
2024-03-22
Inne
NIS2 będzie wyzwaniem dla tysięcy firm w Polsce
Tegoroczna jesień może być gorąca dla kilkunastu tysięcy firm w Polsce, bo na taką liczbę, szacuje się grono podmiotów w naszym kraju, które będą podlegać unijnej dyrektywie w sprawie śr...
więcej
2024-03-22
Inne
Obszar certyfikacji wyłączony z nowelizowanej ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa
Jednym z priorytetów obecnego Ministerstwa Cyfryzacji jest przyjęcie nowelizacji ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa (KSC). Mówił o tym m.in. w grudniu ub. r., krótko ...
więcej
2024-03-22
Inne
Sklep RATEART - nowe produkty w sklepie internetowym
Do naszego sklepu internetowego trafiły nowe produkty! Zachęcamy do sprawdzenia naszej najnowszej oferty.    Od teraz w prosty sposób mozecie zamówić:   Ostrze Sumito...
więcej
2024-03-22

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej o plikach cookies przeczytasz w naszej Polityce prywatności .


Kontynuuj bez zatwierdzania