Inne

Korzystanie z łączy światłowodowych w Polsce staje się coraz bardziej powszechne, a technologia FTTx skutecznie wypiera konkurencyjne media.

 

Z raportu Urzędu Komunikacji Elektronicznej o stanie rynku telekomunikacyjnego w 2023 r. wynika, że łącza światłowodowe (FTTx) w 2023 r. zapewniały one dostęp do Internetu dla 48,1% użytkowników ogółem korzystających z usług Internetu stacjonarnego, podczas gdy w 2022 r. wskaźnik ten wynosił 38,%.

Z kolei Orange w raporcie za II kwartał tego roku podał, że ma już blisko 1,5 mln klientów światłowodowych, a udział abonentów FTTH w całkowitej bazie klientów Internetu stacjonarnego osiągnął już 51 proc.

Operatorowi od lat systematycznie kurczy się baza abonentów korzystających z miedzianych łączy szerokopasmowych (ADSL, VDSL). Na światłowody od kilku lat przechodzą też w Polsce największe sieci kablowe.

 

Jednak rynek dostawców Internetu światłowodowego w Polsce jest mocno rozdrobniony. Według danych UKE w Polsce działa ponad 1 tys. operatorów w tej technologii a tylko 7 z nich ma udział w rynku klientów powyżej 1% (dane za 2022 r.)

UKE podaje natomiast też, że odsetek gospodarstw domowych, korzystających z usług Internetu stacjonarnego na przestrzeni 5 lat, wzrósł z 54,8% w 2019 r. do 65,5% w 2023 r. Wzrost penetracji rynku wynika przede wszystkim z rozbudowy infrastruktury światłowodowej, m.in w ramach programów unijnych, takich jak POPC, a obecnie KPO i FERC.

 

Jacy operatorzy mają największe udziały na rynku stacjonarnego Internetu w Polsce?

Jak podaje UKE pod względem liczby użytkowników Internetu stacjonarnego niezmiennie największą pulę klientów posiadał Orange - 23,2 %. Na drugim miejscu uplasował się P4, operator sieci Play, z udziałem 17,1 % - podmiot ten odnotował wzrost liczby użytkowników z 0,9 % w 2022 r. do ponad 17 % w 2023 r. w wyniku przejęcia UPC Polska. Na kolejnych miejscach jest Vectra 7,1%, Netia 6,8 %, Multimedia Polska, która jest w grupie Vectra 3,8 %, Inea 3%, T-Mobile 2,2 %, Toya 1,8 %,.

 

Z danych tych widać, że w ostatnich latach istotną pozycję na rynku stacjonarnego Internetu zdobyli operatorzy telefonii mobilnej (Play, T-Mobile oraz Plus) świadczący w dużej mierze usługi oparciu o umowy hurtowe z operatorami infrastrukturalnymi posiadającym sieci światłowodowe, jak: Nexera, Fiberhost czy Światłowód Inwestycje.

 

Ciągle jeszcze ok. 35 % rynku jest obsługiwana przez mniejszych lokalnych operatorów telekomunikacyjnych.  Udziały największych z nich nie przekraczają 1 proc. w całym rynku, ale w swej masie stanowią dużą siłę. 

 

Którzy z operatorów lokalnych mają najwięcej klientów?

Sami niechętnie dzielą się takimi danymi, jednak UKE informował niedawno, że w związku z prowadzoną analizą   przestrzegania na polskim rynku telekomunikacyjnym przepisów w zakresie dostępu do otwartego Internetu wziął pod lupę 25 operatorów,  którzy mają największy udział w rynku pod względem liczby użytkowników końcowych.

W grupie tej znalazło się też kilku operatorów lokalnych. Wielu z nich realizowało unijne projekty budowy sieci 8.4 POIG oraz POPC co pomogło im zbudować pozycję na rynku. Wśród nich są: Beskid Media z Kęt, Zicom Next z Tarnowa, Koba z Białegostoku, Asta-Net z Piły, Leon Telekom z Rybnika czy Skyware z Rzeszowa. Poza tym w gronie tym znalazły się Telpol z Chorzowa, Promax z Ostrowa Wielkopolskiego, Oxylion z Oleśnicy i Tel-Kab z Pruszkowa. 

 

Do grona największych lokalnych ISP można by jeszcze dodać kilku innych operatorów nieuwzględnionych przez UKE, jak JMDI z Warszawy czy Voice Net z Rzeszowa. 
Trochę inny przypadek to grupa Fixmap, która od kilku lat skupuje lokalnych ISP i ma już ich w swym gronie ponad 20.  Jednym z ostatnich przejęć Fixmapu był IT Service 24 z Grębowa w woj. podkarpackim.

 

Pozostałe aktualności

Inne
Najważniejsze wydarzenia na polskim rynku telekomunikacyjnym w 2024 roku
2024 rok okazał się niezwykle dynamiczny dla sektora telekomunikacyjnego w Polsce. Czy przyniósł oczekiwane zmiany, czy może postawił przed operatorami nowe wyzwania? Oto pięć kluczowych wydarzeń, któ...
więcej
2025-01-13
Inne
Wyzwania dla wewnątrzbudynkowych sieci
Korzystanie z łączności mobilnej stało się codziennością – za pomocą smartfonów kontaktujemy się w sprawach prywatnych i służbowych, dokonujemy zakupów, przeprowadzamy transakcje bankowe, a także dzie...
więcej
2025-01-02
Inne
3. konkurs KPO: Kto zbuduje nowe sieci szerokopasmowe?
435,4 mln zł wsparcia z 3. konkursu Krajowego Planu Odbudowy (KPO) trafi do firm, które zdobyły pozytywną ocenę swoich wniosków o dofinansowanie budowy sieci szerokopasmowych. Celem programu jest elim...
więcej
2024-12-17
Inne
Dotacje na budowę sieci: zmiany w FERC, opóźnienia w 3. konkursie KPO i nowe zasady w 4. konkursie
W ostatnim czasie zaszły istotne zmiany dotyczące finansowania budowy sieci telekomunikacyjnych w Polsce. Komitet Monitorujący Program Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy (FERC) podjął decyzję o pr...
więcej
2024-12-05

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej o plikach cookies przeczytasz w naszej Polityce prywatności .


Kontynuuj bez zatwierdzania