Prace związane z realizacją projektów budowy sieci telekomunikacyjnej w ramach KPO już się rozpoczęły. Według wcześniejszych zapowiedzi Ministerstwo Cyfryzacji i Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC) lada dzień zostanie ogłoszony kolejny, 3ci już konkurs na dofinansowanie projektów budowy sieci szerokopasmowych na obszarach białych plam.
Dla wszystkich firm ubiegających się o dofinansowanie nie tylko w projektach KPO czy FERC, ale też realizacji innych inwestycji ważną kwestią przed przystąpieniem do całego procesu prac powinna być weryfikacja wszelkich niezbędnych wymagań projektowych – także tych dotyczących sprzętu jakimi wykonywane są prace.
Zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami i standardami urządzenia używane do budowy sieci telekomunikacyjnych powinny być regularnie kalibrowane i posiadać aktualną datę wzorcowania.
Obecnie nie istnieją żadne przepisy prawne, wyznaczające w sposób precyzyjny okresy wzorcowania(kalibracji) urządzeń telekomunikacyjnych. Brak jest wynikających stąd konkretnych okresów ważności świadectw wzorcowań.
Terminy powtórnych kalibracji mogą być ustalane przez samego użytkownika urządzenia i być zapisane np. w dokumentach firmowych. Jedynymi publikowanymi terminami które odnoszą się do tego zagadnienia są podawane przez producentów sprzętu pomiarowego okresy powtórnych wzorcowań. Jednak należy zwrócić uwagę, że są to tylko terminy zalecane (nie obligatoryjne).
Praktycznie, aby uniknąć podejrzeń o niesprawność używanego urządzenia, firma posiadająca urządzenie powinna przestrzegać okresu zalecanego przez producenta konkretnego miernika.
Dla dużej części projektów w wymogach przedstawianych przez zamawiającego widnieje informacja, że świadectwo wzorcowania nie może być starsze niż 12 miesięcy.
Ważne świadectwo wzorcowania jest zabezpieczeniem
Pamiętaj: wzorcowanie z stwierdzeniem zgodności ze specyfikacją zapewnia, że urządzenia działają poprawnie i precyzyjnie, co jest kluczowe dla jakości pomiarów i niezawodności sieci telekomunikacyjnych. Świadectwo traci ważność w przypadku uszkodzenia wzorcowanego przedmiotu lub jego adiustacji.
Co świadectwo wzorcowania daje w praktyce - dzięki niemu możemy być pewni zdolności pomiarowych i wyników uzyskanych przez urządzenie. Jednocześnie nikt nie będzie mógł tego faktu podważyć.
Laboratorium wzorcujące z akredytacją PCA
Nasze laboratorium wzorcujące posiada akredytację Polskiego Centrum Akredytacji i spełnia wymagania normy PN-EN ISO/IEC 17025:2018-02 - jest kompetentne do wykonania wiarygodnych wzorcowań.
Akredytacja PCA i zgodność z normą ISO-17025 zapewniają, że wzorcowania są dokładne, powtarzalne i zgodne z międzynarodowymi standardami a świadectwa wzorcowania uznawane w Polsce i za granicą. Świadectwa wystawione przez laboratoria nie posiadające akredytacji mogą zostać łatwo podważone przez inwestora, a wyniki uznane za autentyczne. Ważne jest, aby zawsze sprawdzić, czy laboratorium, które wykonuje wzorcowanie, posiada odpowiednie akredytacje i certyfikaty.
Laboratorium wzorcujące ISO-17025 RATEART:
• posiada nowoczesny, wysokiej jakości sprzęt,
• wzorcuje sprzęt wszystkich producentów,
• współpracuje z serwisem, istnieje więc możliwość naprawy urządzeń,
• zachowuje spójność pomiarową do wzorców państwowych i międzynarodowych.
Pełen zakres akredytacji dostępny na stronie: Laboratorium wzorcujące