- Strona główna /
- Technologie /
- Optyka /
- Jak zmniejszyć koszty inwestycyjne i operacyjne związane z budową i utrzymaniem sieci FTTH? Inteligentna analiza dzięki iOLM
Optyka
Jak zmniejszyć koszty inwestycyjne i operacyjne związane z budową i utrzymaniem sieci FTTH? Inteligentna analiza dzięki iOLM
Tak wyczekiwane częściowe rozstrzygnięcie konkursów KPO i FERC spowodowało rozpoczęcie wielu prac związanych z budową sieci światłowodowych co więcej widoczna jest też masowa migracja sieci GPON do XGSPON.
I choć powinno to napawać optymizmem i powodować tylko pozytywne emocje, to wielu operatorów ma przed sobą nie lada wyzwanie. Jak realizować prace i nie dryfować w pobliżu progu rentowności?
Czynników wpływających na opłacalność inwestycji jest wiele, jednym z kluczowych jest czynnik ludzki – wykwalifikowana kadra.
Z miedzi do FTTH – szukanie odpowiednich techników
Ilość realizowanych projektów w kraju i za granicą spowodował duże braki kadrowe i trudności związane z zatrudnieniem. Co rusz widoczne są ogłoszenia “zatrudnię instalatora”. Niestety operatorzy często muszą wybierać spośród techników miedzianych lub tych którzy migrują z innych obszarów, chcących się przekwalifikować i spróbować swoich sił w branży światłowodowej.
Każda taka sytuacja to:
- konieczność zlokalizowania błędu,
- ponowne wykonanie pracy,
- dodatkowo zużyte zasoby materiałów,
- nakładające się opóźnienia.
Czynniki te, skumulowane mogą doprowadzić do tragicznych w skutkach wzrostów kosztów operacyjnych związanych z budową oraz późniejszym utrzymaniem sieci. Te problemy mogą wiązać się też z ryzykiem kar umownych.
Niestety w przypadku opóźnień i błędów instalacyjnych spada też renoma i prestiż firmy. Duża konkurencja tylko czeka na takie sytuacje.
Przede wszystkim zapobiegać - przed wzrostem OPEX można się zabezpieczyć
Niektórych rzeczy nie da się przewidzieć, a błędy zdarzają się najlepszym – owszem. Natomiast odpowiednie przygotowanie technologiczne może skutecznie zapobiec występowaniu i potęgowaniu wcześniej wymienionych czynników. Nie ma nic gorszego niż efekt kuli śnieżnej- skumulowane błędy, które spowodują opóźnienia i wzrost kosztów.
Aby pomóc dostawcom w skutecznym radzeniu sobie z brakiem doświadczenia techników i zminimalizowaniu ilości ponownych wyjazdów w teren, EXFO opracowało i zaimplementowało technologię Link-Aware™, która została wbudowana nowo dostępne urządzenia pomiarowe z iOLM - Inteligentną Analizą Łącza światłowodowego. Ta w pełni zautomatyzowana technologia wykorzystuje zaawansowane algorytmy, zapewniając, że wszystkie elementy łącza są w pełni i dokładnie scharakteryzowane.
Chcąc wesprzeć operatorów w zmaganiach z brakiem doświadczenia techników, a także ograniczeniem ilości ponownych wyjazdów serwisowych w teren, EXFO opracowało i zaimplementowało we wszystkich swoich reflektometrach, również najnowszej serii D, narzędzie pomiarowe iOLM – inteligenta Analiza Łącza Światłowodowego. Ta w pełni zautomatyzowana technologia wykorzystuje zaawansowane algorytmy, zapewniając, że wszystkie elementy łącza są w pełni i dokładnie scharakteryzowane.
Wynikiem pracy tego narzędzia mają być poprawnie scharakteryzowane połączenia sieciowe. Ma to uchronić przed kosztownymi błędami podczas uruchamiania instalacji, a także ułatwić rozwiązywanie problemów z siecią i zabezpieczyć sieci na przyszłość - bo utrzymanie sieci to także element, nad którym można zapanować i zredukować nieprzewidziany koszty dodatkowe.
Wynikiem pracy iOLM jest dokładnie scharakteryzowany link optyczny, niezależnie czy mierzona jest trasa punkt-punkt, czy też GPON / XGS-PON. Pozwala to uchronić operatorów przed kosztownymi błędami podczas budowy sieci, a także ułatwić rozwiązywanie problemów i obsługę istniejącej infrastruktury. Daje to również zabezpieczenie na przyszłość - bo utrzymanie sieci to także element, nad którym można zapanować i skutecznie zredukować nieprzewidziany koszty dodatkowe.
Tradycyjny pomiar reflektometryczny OTDR
Klasyczne podejście OTDR wymaga od operatora wiedzy i doświadczenia, które pozwala mu sprawnie i prawdopodobnie z minimalnym ryzykiem popełnienia błędu przeprowadzić wymagane pomiary.
Budowa i utrzymanie sieci FTTH, niemal za każdym razem wiąże się z kilkukrotnym pomiarem tej samej trasy, gdzie po to, aby dokładnie scharakteryzować ja w całości wykorzystywane są różne szerokości impulsu.
Technik zaczyna od użycia krótkiego impulsu dokonuje pomiaru i stopniowo go zwiększając powtarza pomiar tak aby upewnić się, że cała trasa spełnia wcześniej zdefiniowane specyfikacje, a wszystkie zdarzenia mieszczą się w dopuszczalnych granicach
Krótki impuls pozwala na weryfikację pierwsze złącze i identyfikację wszystkich elementów łącza aż do splittera ( rysunek 1.).
Używając większej szerokości impulsu niż w przypadku pierwszego pomiaru (Rysunek 2.). Doświadczony technik kwalifikuje obszar splittera i ewentualnie część między dwoma rozgałęźnikami. W zależności od wyników, technik może potrzebować powtórzyć ten drugi krok, aby znaleźć optymalny impuls do pomiaru strat rozgałęźnika.
Technik kończy test z szerokością impulsu ( rysunek 3.), która ma wystarczający zakres dynamiki, aby umożliwić kwalifikację strat od końca do końca.
W wyniku tego procesu powstają trzy lub cztery pomiary OTDR, których nie da się ze sobą scalić.
Porównywanie wyników przy różnych szerokościach impulsu w celu ustalenia, która z nich zapewnia najlepszy pomiar dla każdej sekcji i zdarzenia, zajmuje sporo czasu.
Zazwyczaj też po przeprowadzeniu takich pomiarów przedstawiony musi zostać pojedynczy raport końcowy, a to wiąże się z dodatkowym czasem potrzebnym na obróbkę wyników - wyodrębnieniem informacji z różnych śladów i wprowadzeniem danych do niestandardowego formatu raportu.
Chcąc w pełni scharakteryzować sieć FTTH, należy zatem przeanalizować informacje zebrane z wielu pomiarów. Niestety wymaga to sporo czasu nawet dla doświadczonego technika, w miejsce którego często zatrudniony zostaje mniej doświadczony specjalista.
Pomocna staje się technika
Bardzo dokładna, ale czasochłonna i złożona procedura testowa OTDR, może być opracowana automatycznie za pomocą Inteligentnej Analizy Łącza Optycznego (iOLM).
Rozwiązanie podczas wykonywanego pomiaru wykorzystuje różne szerokości impulsu, aby w trakcie jednego cyklu w pełni scharakteryzować wszystkie sekcje i zdarzenia na linku optycznym, niezależnie czy mierzona jest trasa punkt-punkt, czy też sieć GPON / XGS-PON. Każda sekcja jest charakteryzowana za pomocą optymalnego impulsu.
Następnie iOLM łączy zebrane wyniki w jednym kompleksowym widoku łącza i prezentuje w postaci wykresu graficznego wszystkie te informacje w jednym kompleksowym widoku łącza - operator nie musi już porównywać wyników dla różnych impulsów.
Oprócz identyfikacji wszystkich zdarzeń występujących na torze optycznym, takich jak złącza, spawy, splittery i markozgięcia, iOLM zapewnia dokładny pomiar wszystkich strat tłumieniowych i odbiciowych łącza, dla każdej długości fali która była wykorzystana w trakcie pomiaru.
Końcowy wynik prezentowany jest w odniesieniu do wartości granicznych, po to, aby otrzymać czytelny rezultat w postaci “Pass” lub “Fail”. W sytuacji, kiedy jeden z elementów trasy lub całe łącze otrzyma werdykt “Fail”, iOLM pełni rolę wbudowanego eksperta, który wskazuje diagnozę i przedstawia szybki sposób na rozwiązanie problemu.
Cała procedura zajmuje od 30 do 60 sekund, w zależności od stopnia złożoności i długości całego toru optycznego.
Karta “widok łącza” przedstawia każdy element łącza za pomocą wyraźnego piktogramu, pomagając technikowi natychmiast zidentyfikować wszystkie elementy trasy. Przeglądanie i rozwiązywanie problemów dzięki takiemu rozwiązaniu, staje się bardzo proste.
Wbudowana innowacyjność umożliwia pełną charakterystykę łącza za pomocą prostej operacji jednym dotknięciem palca, bez konieczności łączenia, analizowania i interpretowania wielu złożonych pomiarów OTDR.
Niezawodność iOLM powoduje, że jakość sieci wzrasta – co znajduje ogromne przełożenie na ogólny czas pracy każdej instalacji i co najważniejsze - zadowolenie klienta końcowego.
Korzystając z inteligentnej Analizy Sieci Optycznej przyśpieszamy proces związany z wdrożeniem i przekwalifikowaniem nowych techników. Świeży adepci techniki światłowodowej otrzymują narzędzie, które pozwala na łatwą interpretację prowadzonych pomiarów, a także szybką obróbkę uzyskanych wyników. Narzędzie iOLM sprawia, że technik czuje się pewniej w realizacji powierzonych zadań, a operator ma pewność, że czas potrzebny do obsługi sieci jest skrócony do minimum. Wszystko to przekłada się na wzrost jakości sieci i dostarczanych usług, a co najważniejsze - zadowolenie klienta końcowego.
To idealne rozwiązanie - dla każdego kto ceni sobie szybą, efektywną pracę, a przede wszystkim zależy mu na obniżeniu kosztów inwestycyjnych i operacyjnych związanych z budową i utrzymaniem sieci FTTH.
Więcej informacji na temat iOLM i możliwości jakie oferuje znajdziesz na stronie iOLM - narzędzie do Inteligentnej Analizy Łącza Optycznego